Okna aluminiowe – na jakie parametry warto zwracać uwagę

Jak dobrać okna aluminiowe?

Okna aluminiowe już dawno przestały kojarzyć się wyłącznie z budynkami przemysłowymi czy użytkowymi. Coraz częściej są wybierane przez klientów prywatnych ze względu na swoje bardzo korzystne parametry i nowoczesny wygląd. Okna z aluminium to doskonały wybór do domów pasywnych i energooszczędnych. Sprawdź, jak je dobierać.

Okna z aluminium – czym się charakteryzują?

Okna aluminiowe są przede wszystkim bardzo lekkie, a przy tym trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Są znacznie mniej narażone na uszkodzenia niż stolarka drewniana i wykonana z PVC. Ich istotną cechą jest także to, że nie są podatne na odkształcenia pod wpływem zmiany temperatur.

Aluminium jest materiałem bardzo plastycznym, dlatego produkowane z niego okna mogą przybierać niemal dowolne formy.
Mogą występować w postaci tradycyjnych dwuskrzydłowych elementów, ale coraz większą popularnością cieszą się również produkty przesuwne stosowane jako okna fasadowe. 

Wysoka plastyczność powoduje także, że profile okienne nie muszą być tak szerokie, jak w przypadku drewna czy tworzywa sztucznego.
To pozwala uzyskać pożądany efekt wizualny, nawet w przypadku bardzo dużych przeszkleń, które pomimo znacznej powierzchni mogą być osadzane w ramach wyglądających na smukłe i delikatne. 

Ważną zaletą okien aluminiowych jest wysoki stopień izolacyjności termicznej i akustycznej. Nie da się ukryć, że to właśnie ten parametr jest najistotniejszy podczas wyboru stolarki, ponieważ bezpośrednio przekłada się na koszty eksploatacyjne domu. Doskonałe właściwości produktów
z aluminium sprawiają, że są one wykorzystywane w domach pasywnych.

Okna energooszczędne

Na okna energooszczędne warto zdecydować się nawet wówczas, gdy nie masz zamiaru stosować w budynku innych rozwiązań ograniczających zużycie energii. Przeszklenia to powierzchnie, przez które ciepło może wydostawać się z pomieszczeń. Jeśli okna nie będą miały odpowiedniego poziomu izolacyjności, Twoje rachunki będą wysokie – niezależnie od tego, jakiego paliwa używasz do ogrzania budynku. 

Dobrym rozwiązaniem jest więc postawienie na stolarkę aluminiową
o doskonałych parametrach termicznych.
Znajdziesz ją między innymi w systemie MasterLine 8. Oferuje on przede wszystkim:

 • możliwość dobrania niemal dowolnej formy okien, także balkonowych,
 • wysoką wodoszczelność, 
 • izolacyjność, 
 • odporność na obciążenie wiatrem.

MasterLine 8 można dopasować do każdego stylu architektonicznego.

Okna do domów pasywnych

Domy pasywne są aktualnie mocnym trendem w budownictwie. Energooszczędność oraz powiązana z nią ekologia stanowią istotne kwestie dla osób planujących inwestycje budowlane. Wybór okien jest przy tym jedną z ważnych decyzji. To właśnie stopień izolacyjności stolarki otworowej ma znaczący wpływ na to, czy dom będzie spełniał założenia budynku pasywnego. 

Okna aluminiowe, które osiągają wskaźnik przenikalności cieplnej nawet poniżej 0,9 W/m²K są zatem zdecydowanie warte uwagi. To dobry wybór szczególnie przy stale rosnących cenach za prąd i gaz. Podana wartość stanowi minimalny wymóg dla produktów, które mogą nosić miano energooszczędnych. Jeśli zatem szukasz okien do domu pasywnego, zwracaj uwagę na ten istotny parametr. 

W kategorii okien do takich obiektów warto zainteresować się specjalnymi systemami okiennymi dla budynków niskoenergetycznych. Jednym z nim jest MasterLine 10. Został stworzony, aby łączyć w sobie:

 • energooszczędność,
 • maksymalny dostęp światła dziennego, 
 • najlepsze parametry izolacyjne,
 • bezpieczeństwo (zabezpieczenia antywłamaniowe klasy 3).

Zaletą omawianego systemu jest bardzo szeroki wybór opcji. Producent dostarcza pełny zakres profili i ram – również przeznaczonych do ścian osłonowych i systemów przesuwnych. To świetny wybór nie tylko do domów prywatnych, ale także do obiektów użyteczności publicznej. 

Okna przesuwne a aluminium

Okna przesuwne są coraz chętniej wybierane przez klientów. Świetnie sprawdzają się na balkonach, tarasach i patio. Stolarka aluminiowa doskonale nadaje się do tworzenia takich konstrukcji, ponieważ nie wymaga stosowania szerokich, masywnych ram. Dzięki temu okno fasadowe z funkcją przesuwania prezentuje się bardzo atrakcyjnie i zapewnia maksymalny dostęp światła słonecznego.

W tej kategorii warto zwrócić uwagę w szczególności na podnoszono-przesuwny system MasterPatio. Oprócz doskonałych parametrów technicznych oraz doskonałego wyglądu zaletą omawianych produktów jest to, że powstały z materiałów pochodzących z recyklingu. Jeśli więc troska o środowisko jest Ci bliska, będzie to z pewnością trafiony wybór.

Jeśli planujesz montaż okien fasadowych aluminiowych z możliwością przesuwania, możesz zdecydować się na wariant 2- lub 3-szynowy, a także określić, czy interesuje Cię szklenie od wewnątrz czy od zewnątrz. 

Ważną cechą systemu MasterPatio jest możliwość personalizacji, czyli dopasowania go do Twoich potrzeb. Możesz dobrać do okien przesuwnych:

 • niski próg, 
 • moskitierę, 
 • balustradę,
 • ukryty drenaż, 
 • napęd automatyczny, 
 • urządzenie kontroli dostępu.

To wszystko sprawia, że okna aluminiowe w systemie MasterPatio są przyjazne dla użytkownika i zapewniają bardzo wysoki komfort.

Wybór okien aluminiowych o doskonałych parametrach izolacyjnych jest bardzo szeroki. Z pewnością bez trudu dobierzesz odpowiednie produkty do swoich potrzeb.